Skip to main content
 
 

Kāpēc bažas par 5G ir pamatotas

Kā teica LMT prezidents Binde, 5G bāzes stacijas plāno novietot uz katra ielu krustojuma. Jeb ik pēc 200 līdz 70 metriem Rīgā. Par šīs jaunās tehnoloģijas izkontrolēšanu ir atbildīga Veselības Inspekcija. Tomēr pēc mūsu tikšanās ar atbildīgajiem Normundu Kadiķi un Solvitu Mucenieci, diemžēl noskaidrojās, ka gandrīz nekas netiek darīts, lai izkontrolētu pat esošās 4G bāzes stacijas Tam ir atvēlēts pusotrs cilvēks un šo risku izvērtēšana un apsekošana ir pie pašām zemākajām prioritātēm vispār.

Visa šī saruna ar Veselības Inspekciju tika uzfilmēta un links uz to ir zem šī video. Un izrādās, viņi pat nav izlasījuši visas radio starojuma rekomendācijas, kuras Latvija ir pārņēmusi. Bet pārņēmušī mēs tās esam no ICNIRP, un tā ir privāta organizācijas, kas pēc Eiropas Parlamenta komisijas vārdiem pārstāv tieši industrijas intereses nevis cilvēku veselības intereses.

Un šīs rekomendācijas sargā tikai un vienīgi no tiešās uzkaršanas riskiem. Pašas bāzes staciju pārbaudes veic atsevišķa privāta iestāde. Un tikai brīdī, kad bāzes stacija tiek nodota ekspluatācijā. Un Veselības Inspekcija ir atzinuši, ka paši neizprot un neiedziļinās, kā šie mērījumi notiek.

Un nav spējīgi izvērtēt cik šie mērījumi vispār ir patiesi. Un tā nu pie mums privātas iestādes kontrolē privātos. Un tāpat viņi arī atzina, ka neiedziļinās pašā 5G specifikā. Un Tele2 5G bāzes stacija, kas atrodas Mūkusalas ielā tika oficiāli iedarbināta jau jūlijā. Bet Veselības inspekcija joprojām neko tur nav mērījusi Vai pārbaudījusi vai salīdzinājusi jo bāzes stacija neesot nodota ekspluatācijai.

Un līdzīgi noskaidrojās arī, ka 4G bāzes stacijas vairākus gadus var būt nenodotas ekspluatācijai un viņi tām līdzi neseko. Un pat pēc nodošanas ekspluatācijai un pirmo mērījumu saņemšanas, bāzes stacijai turpmāk atkal neviens līdzi neseko, vai tā arī turpinās ievērot šos robežlielumus vai nē.

Un tāpēc operatori šobrīd var darīt, ko vien vēlas. Šobrīd nav neatkarīgu pētījumu, kas ļautu izvērtēt tiešus 5G riskus Un šīs tehnoloģijas ietekmi uz cilvēka veselību. 2019. gadā to atzina paši telekomunikāciju operatori un pārstāvji. Ar to vien jau būtu jābūt pietiekami, lai šī tehnoloģija tiktu apturēta.

Bet diemžēl industrijas lobijs ir pārāk spēcīgs, jo naudas iesaistītas ir milzīgas. No Eiropas Savienības vien 3 miljardi ir atvēlēti Eiropas valstīm, lai atbalstītu 5G ieviešanu. Un tāpēc mums nākas skatīties plašāk par elektromagnētiskā starojuma ietekmi kopumā un vecākās paaudzes tehnoloģijām.

Un šīs negatīvās sekas ir pierādītas. Pat Pasaules Veselības Organizācija ir ielikusi radiostarojumu par iespējamu vēža izraisītāju. Šis statuss tika piešķirts pēc tam, kad tika atklāts, ka par 40% pieaug risks saslimt ar smadzeņu vēzi cilvēkiem, kas lieto mobilo telefonu 30 minūtes dienā.

Tāpat arī 230 zinātnieki no 40 pasaules valstīm, kas augsta līmeņa eksperti šī starojuma ietekmē uz cilvēka veselību pieprasa apturēt 5G ieviešanu, balstoties uz pierādījumiem par kaitīgajām sekām veselībai. Tie ir zinātnieki, kuriem ir vismaz viena atzīta publikācija šajā sfērā.

Latvijā šobrīd nav neviena tik augsta līmeņa zinātnieka. Un, lai noskaidrotu skaidri vai negatīvās sekas ir vai nav, Amerikas valdība paši sponsorēja 10 gadus ilgu pētījumu un iztērēja 30 miljonus dolāru. Lai noskaidrotu, vai šīs kaitīgās sekas ir vai nav Un, kā vēlāk noskaidrojās, viņi plānoja kaitīgās sekas neatrast Lai publika varētu būt mierīga Un tomēr žurkās, kas tika pakļautas starojumam, tika nepārprotami atrasta saikne ar sirds vēža rašanos.

Negatīvās sekas ir atrastas ļoti daudz un dažādas pie lielumiem, kas ir krietni zem noteiktajiem drošajiem lielumiem. Un Eiropas Parlaments ir noteicis, ka droši lielumi cilvēkam, patiesībā, ir 300 reizes zemāki nekā tas, ko šobrīd atļauj mūsu likumdošana. Tāpat arī apdrošināšanas kompāniju giganti Lloyds of London un Swiss Re ir pārtraukuši apdrošināt negatīvās sekas, kas rodas no elektromagnētiskā starojuma.

Un viņi atsakās publiski apspriest, kādēļ pieņēmuši šādu lēmumu. Iedarbības metodes no elektromagnētiskā starojuma uz veselību ir dažādas: Nejonizējošā starojuma jauda nav tik spēcīga kā jonizējošajam starojumam, līdz ar to, tas nevar izsist elektronu no atoma vai molekulas un tiešā veidā ietekmēt DNS spirāli Tomēr tas var notikt netiešā veidā.

Ir pierādīts, ka elektromagnētiskais starojums palielina brīvo radikāļu skaitu šūnās. Tas noved pie oksidējošā stresa kas savukārt noved pie dažāda veida DNS bojājumiem un vēža rašanos. Cits veids ir tas, kā starojuma ietekmē paaugstinās glukozes līmenis asinīs, kas tiešā veidā noved pie cukura diabēta.

Tas tika noskaidrots pēc tiešas saiknes atrašanas starp to cik cilvēks tuvu dzīvo radiotornim un viņa hemoglobīna A1C mērījumiem. Citas sekas rodas no pārmērīga kalcija ieplūšanas šūnās. Ir īpaši elektriskā sprieguma kontrolēti vārti kas kontrolē, cik šūnai vajag kalciju un tie atveras un aizveras pēc vajadzības.

Un ir pierādīts, ka šāda starojuma ietekmē šie vārti paliek atvērti ilgāk nekā nepieciešams Un šis pārmērīgais kalcija daudzums noved pie dažāda veida problēmām. Cita iedarbības metode ir asins smadzeņu barjera, kas tiek bojāta tādā veidā ļaujot toksīniem nonākt smadzenēs. Negatīvās sekas ir daudz un dažādas.

Un te ir runa gan par ilgtermiņa sekām, gan par īstermiņa sekām Un veselības riski ir tikai maza daļa no tā visa, ko 5G ieviešana nes 5G ieviešana vajadzīga, lai mēs varētu sākt lietot Lietu Internetu. Tehnoloģiju gigants Cisco ir paredzējis, ka 2030. gadā vairāk kā 500 miljardu iekārtas atradīsies šajā kopējā tīklā.

Un tas ir vairāk kā 60 iekārtas uz vienu cilvēku. Un nepārtraukti tās raidīs datus. Tāpat arī šīm stacijām ir potenciāli militāri pielietojumi. Un LMT ir arī atzinis, ka tas lielā mērā nepieciešams tieši militārām vajadzībām. Bet šie riski netiek publiski apspriesti un izvērtēti.

Tāpat kā netiek runāts par privātuma riskiem un, protams, par neizbēgamo cenu kāpumu Dažāda veida pakalpojumiem lai no iedzīvotājiem šīs ieguldītās summas tomēr atpelnītu. 


Avots: Patiesība par 5G / AČGĀRNI.LV