Skip to main content
 
 

Jauna sadaļa

Esam izveidojuši jaunu sadaļu portālā ''LATVIJA.LV PARAKSTI'', kurā iespējams tiešsaistes režīmā sekot parakstu vākšanas gaitai portāla Latvija.lv parakstu vākšanas sadaļā (pv) notiekošajam. Kādēļ šāds solis. Galvenokārt tādēļ, lai popularizētu šo iespēju, jo main-stream mediji to vienkārši nedarīs. Viņi reklamē privātu portālu manabalss.lv, kuram pēc būtības nav nekāda svara un kurā savāktie paraksti gandrīz katru reizi (sevišķi, ja tie ir par nopietnu tēmu) tiek uzkarināti uz nagliņas kaut kur Jēkaba ielas labierīcībās.

Tādēļ uzskatām par savu pienākumu informēt sabiedrību par daudz nopietnākām iespējām ietekmēt savu un visas valsts likteni, liekot Saeimas liekēžiem sabīties par savām siltajām vietiņām un ne tikai. Šobrīd vēlamies vērst lasītāju uzmanību uz to, ka jāparaksta ir visas trīs iniciatīvas, nevis viena - pati skaļākā no visām. Jūsu paraksts Latvija.lv/pv nebūt vēl nenozīmē, ka momentā jārēķinās ar to, ka šis likums tiks pieņemts un punkts. Jums vēl būs otra iespēja pārdomāt, ja nu pēkšņi izrādīsies, ka aiz šīm iniciatīvām stāv ''Kremļa roka'', vai pēkšņi atskārtīsiet, ka patiesībā esiet tikai un vienīgi ''stuped people'' un, piemēram Saeima strādā vienkārši lieliski, vai pēkšņi tik ļoti iemīlēsiet šo varu, ka būsiet gatavs nekustamā īpašuma nodokli maksāt pat dubultā. Vai arī, pēkšņi nolemsiet, ka tautas nobalsošana ir arhaisks, novecojis līdzeklis un to nekādā gadījumā nedrīkst atstāt. Tieši tāda ir visu portāla Latvija.lv/pv piedāvāto trīs iniciatīvu jēga. Pamēģināsim īsi izskaidrot katru no tām:

  1.  ''Grozījums likumā par nekustamā īpašuma nodokli'' - uzreiz piebildīsim - runa ir tikai un vienīgi par nodokli vienīgajam mājoklim un likumprojektā ir arī noteikti kritēriji, kuri pēc maksimāli izslēdz varbūtību, ka par vienīgo īpašumā esošo villu ar pieciem baseiniem un helikoptera nosēšanās laukumu, šis nodoklis nebūs jāmaksā. Bet pensionāram, kurš visu savu mūžu dzīvo, piemēram, Jūrmalā, nebūs jāmaksā par to, ka blakus savu ''kompleksu'' uzbūvējis kāds Krievijas miljardieris.
  2. ''Likums par 2012. gada 8. novembra likuma ''Grozījumi likumā'' Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu'''' atcelšanu - visi sapratāt? Protams, ka tikai retais. Jo, kalambūrs šeit ir savērpts pamatīgs. Šo grozījumu būtība ir tāda, ka 2012. gadā visiem labi zināmā Sarkangalvīte, kopā ar vēl desmit, mūsuprāt, savas valsts nodevējiem - deputātiem, faktiski veica kluso valsts apvērsumu. Atņemot tautai tiesības lemt pašai savu likteni. Starp citu, citās Eiropas un pasaules valstīs šādu tiesību tautām jau sen vairs nav. Ar dažiem izņēmumiem. Piemēram Šveice, kurā ir līdzīgs mehānisms. Ko tad viņi izdarīja? Līdz 2012. gadam slieksnis savācamajiem parakstiem bija nieka desmit tūkstoši, kas ir visai adekvāts cipars. Taču Sarkangalvīte un kompānija saprata - tas, ko tuvākajos gados viņi un viņu pēcnācēji izdarīs ar valsti, bez sekām palikt nevar. Tad nu izdomāja - pacelsim to slieksni līdz prakstiski neiespējamiem 154 865 parakstiem. Lai arī tā laika valsts prezidents Andris Bērziņš divas reizes šo likumprojektu atsvieda atpakaļ, Sarkangalvīte nenomierinājās. Panāca, ka šis likums tiek pieņemts steidzamības kārtā un tad prezidentam atliktu tikai viens ceļš - aicināt tautu vākt parakstus tautas nobalsošanai. Saprotot, ka diez vai izdosies to panākt (tik pat labi iespējams, ka bija kaut kāda vienošanās, jo pabrēcis viņš bija un tas arī bija vajadzīgs), jo iemesls, kādēļ Sarkangalvīte tik ļoti vēlējās celt šo slieksni bija tikko kā notikušais krievu valodas referendums, kurš gan likumsakarīgi noslēdzās ar neko, prezidents to nedarīja. Žēl. Un slieksni uzrāva augšā līdz praktiski nereālajiem 154 865 parakstiem. Starp citu, lielākie sazvērestības teoriju piekritēji domā, ka Lindermans šo referendumu ierosināja pēc Sarkangalvītes vai citu ''establišmenta politiķu'' lūguma, jo bija skaidrs - vēsturiski krievvalodīgo pilsoņu skaits Latvijā nekad nav pārsniedzis 1/3 no kopējā balstiesīgo skaita, tātad šo referendumu jau sākotnēji gaidīja fiasko. Bet slieksni ar saukli ''krievi nāk'' uz lūpām, Sarkangalvīte pacēla gan.
  3. ''Saeimas atsaukšanas ierosināšana'' - šis ir visvairāk parakstītais likumprojekts un trakotais uzrāviens, kurš bija jau pirmajās balsošanas dienās arī lika iedarbināt visspēcīgāko no ieročiem - TV kasti priekš ''tantes Bauskā''! Visos Latvijas main-stream medijos parādījās ''viedokļu līderi'', ''eksperti'' un ''piejaucētās inteliģences pārstāvji'', kuri aizgūtnēm draudēja jau ar tik ierasto ''krievi nāk'', ''Kremļa roku'' un sazin ko tik vēl nē. ''Ko tad liks vietā, citu jau nav'' un tā tālāk! Noklusējot pašu galveno - šī Saeima ir tik tālu sašmucējusies, ka tīri profilaktiski būtu jāmaina. Maz ticams, ka dažs labs aktieris tiktu atkārtoti iebalsots atpakaļ, ja šobrīd notiktu vēlēšanas. Maz ticams, ka ''kartona cilvēki'', kuru vienīgais mērķis ir personīgā tiesiskuma aizstāvība tiktu atkārtoti ievēlēti atpakaļ. Un tad jau silto Saeimas krēslu ar visām imunitātēm varētu nākties nomainīt pret restotu saulīti, jo varas jau vairs nebūtu. Tā varētu turpināt un turpināt.

Visbeidzot, atgriežoties pie Latvija.lv/pv salīdzinājuma ar  manabalss.lv (saiti šeit apakšā neliksim apzināti, tūlīt arī paskaidrosim kādēļ), pietiks tikai ar vienu konkrētu piemēru. Vēl salīdzinoši nesen viens no kārtējiem ''Napoleoniem Latvijas parlamentā'' ar putām uz lūpām aicināja portālā manabalss.lv parakstīties par partiju finansējuma likuma atcelšanu. Pašsaprotami, jo pats no savas partijas izlidoja kā korķis un pie šī kumosa viņš netiek. Un smuki izskatās - sak` lūk kur mums īstais ''taisnības cīnītājs''. Bet vai patiesi? Kādēļ tad šis faķīrs, pats būdams jurists, neizstrādāja likumprojektu un neiesniedza (kabatas biedrību gan jau atrastu) to CVK? Savukārt, par Saeimas atlaišanas likumprojektu, aģitē kā traks, pat avatāru uz savas un savu sekotāju bildēm sociālajos tīklos uztaisījis! Vai tad viņš nesaprata, ka Saeima tāpat atradīs iespēju, kā šo iniciatīvu noairēt? Mūsuprāt, te ir divi varianti - vai nu kārtējā populistiskā izņirgāšanās par tiem 11. tūkstošiem, vai vienkārši stulbums (otrais gan ir mazāk ticams). Un, protams, Saeima tiešām atrada veidu, kā šo iedzīvotāju iniciatīvu noraidīt.

Šeit arī parādās fundamentālās atšķirības starp manabalss.lv un Latvija.lv/pv.

  • manabalss.lv - tipisks ''tvaika nolaišanas'' mehānisms ar kura palīdzību panākt, lai sabiedrībai būtu tikai šķietama iespēja kaut ko mainīt, taču realitātē šī platforma praktiski nedarbojās. Pirmajos sešos darbības gados (līdz 2017. gadam) ierosinātas 229. iniciatīvas, paraksti savākti un nodoti Saeimā par 16. iniciatīvām, no kurām pieņemtas sešas! Tātad, nosacītā platformas rentabilitāte ir 2,62%! Kādēļ tā? Šie desmit tūkstoši parakstu likumdevējam nav saistoši, neuzliek nekādu atbildību. Un to, kā spļaut tautai sejā no Jēkaba ielas lielajiem logiem, rādīt nepiedienīgus žestus, to laikam zina ikviens Latvijas iedzīvotājs. Pie tam šī platforma ļoti selektīvi pieiet ierosinājumiem. Pamēģiniet tur ievietot iniciatīvu, piemēram, par Stambulas konvencijas neratificēšanu, vai Kopdzīves likuma nepieņemšanu (par pieņemšanu gan tur ir ievietots), vai par absolūti neizpētītā 5G tīkla ieviešanas moratoriju, vismaz līdz brīdim, kamēr būs skaidrs, ka tas ir doršs! Neizdosies! Tātad patiesie šī platformas mērķi ne tuvu nav demokrātija utt. Tie ir pavisam citi un maksā par tiem arī citi - visticamāk liberāli noskaņoti, krimināli sodīti filantropi ar ļoti lielu naudas žūksni, kuriem ir nospļauties uz šo valsti, tāpat, kā, mūsuprāt, visiem tiem, kuri to šobrīd vada.
  • Latvija.lv/pv - var jau runāt par to, ka šo portālu uztur valsts, ka viņi jau nu nepieļaus to, ka paraksti tiks savākti un tamlīdzīgi. Nedarīt neko - tas ir tieši latviešu stilā. Tāpat jau nekas nesanāks. Nesanāks, ja nedarīsim. Patiesībā, piekritīšu kādam uzsaukumam, kuru lasīju sociālajos tīklos: ''Saeimas atlaišanai pietrūkst tikai viens paraksts - Tavējais!'' Atšķirībā no manabalss.lv portālā Latvija.lv/pv nekad nav savākts nepieciešamais balsu skaits (ne jau velti Sarkangalvīte tā nopūlējās pacelt slieksni), taču līdzīgam mehānismam vēsturiski ir bijusi simtprocentīga rentabilitāte: ''2000. gada jūnijā — par likumprojektu «Grozījumi Enerģētikas likumā», kas nepieļautu Latvenergo privatizāciju. Saeima vēlētāju iesniegto likumprojektu pieņēma bez satura grozījumiem, līdz ar to referendums nebija jārīko.'' Visa sāls slēpjas šajā vārdiņā ''likumprojekts''. Proti, šo likumprojektu (nevis iniciatīvu, kā tas ir manabalss.lv gadījumā) iesniedz biedrība (ar ne mazāk kā desmit dibinātājiem). CVK to izvērtē un, ja tas atbilst likumam, izsludina parakstu vākšanu. Ja nepieciešamais parakstu skaits tiek savākts, tiek izsludināta tautas nobalsošana. Ja nobalsošanā vairākums lemj par labu likumprojektam, tas tiek nodots Saeimā pieņemšanai. Un Saeima nedrīkst to nepieņemt, jo tādā gadījumā tā ir pārkāpusi Satversmes otro pantu, kurš nosaka: ''2. Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai.'' Un ir atlaižama! Laikam jau tieši šī iemesla dēļ 2000. gada jūnijā, deputāti pat neuzdrošinājās iebilst un neprihvatizēja ''Latvenergo'', toreiz vēl neprihvatizēja. Laikam jau tādēļ Sarkangalvīte tā nopūlējās, paceļot slieksni, laikam jaut tādēļ liberasti radīja manabalss.lv tādējādi sašķeļot elektorātu, līdz minimumam samazinot iespēju reiz tomēr uzņemties atbildību par sastrādāto.

Tāpēc aicinam ikvienu, dalieties ar šiem rakstiem, vediet tos saviem vecākiem rādiet, skaidrojiet. Un bļāvējiem - kurš par to visu maksā atbildam - neviens. Mēs vienkārši nevaram un negribam samierināties ar to valsti, kurā dzīvojam šobrīd. Ieejiet kaut vai sadaļā Baložu lieta - sapratīsiet. Un, ja nu varat, tad, protams, būsim pateicīgi par ziedojumiem, taču galvenā mūsu alga būs, ja Jūs izlasīsiet un iedziļināsieties, izstāstīsiet saviem draugiem, kolēģiem, paziņām, jo kaut kas ir jādara, pie tam, jādara mums visiem kopā.


Autors: AČGĀRNI.LV